W tajemniczym lesie

W tajemniczym lesie Przedstawiam Wam nowy zestaw nut. 
Jest to zbiorek dowolnych utworów na fortepian dla uczniów 1-3 klas szkoły muzycznej I stopnia. Zbiorek zawiera 8 utworów o różnych charakterach dla wykonania solowego oraz 2 duety na 4 ręce: 
1. Melodia na dwa głosy 
2. W tajemniczym lesie 
3. Repetycje (etiuda) 
4. Bajeczka na dobranoc 
5. Sonatina G (razem na spacer) 
6. Sonatina A-moll (deszczyk za oknem) 
7. Sonatina F (w gronie przyjaciół) 
8. Sonatina C (tańczmy razem !) 
9. Krakowiaczek – duet 
10. Marsz - duet 

Kolorowanki na fortepian cz. 1

Kolorowanki na fortepian cz. 1

"Wieloletnia praktyka pedagogiczna przekonała mnie, że pierwsze spotkanie dziecka ze światem muzyki jest najważniejsze i decydujące w jego życiu. I im wcześniej ono nastąpi, tym większych sukcesów można się spodziewać."
- Ludmiiła Bas

Pierwsza część „ Kolorowanek na fortepian” zawiera zbiór bardzo łatwych piosenek z obrazkami, a także przedstawia całą zabawę z nutkami rozkreślnej oktawy. Są tu i kolorowanki, i wycinanki, i wierszyki, jest nawet „domek nutek”. Celem tego zbioru jest przede wszystkim zainteresowanie dziecka muzyką, wypracowanie pozytywnego nastawienia do zajęć przy fortepianie. Granie i jednoczesne śpiewanie piosenek bardzo dobrze rozwijają słuch muzyczny i poczucie rytmu. Zabawa z nutkami w przystępny sposób wprowadza w świat nut. Wszystkie utworki ułożone są w takiej kolejności, żeby przygotować ręce dziecka do dalszych, już trudniejszych ćwiczeń. Nauka gry tak małego ucznia powinna sprawiać mu radość i upewniać w poczuciu własnej wartości, a każda lekcja musi posiadać elementy zabawy i pobudzać zainteresowanie.

Żeby kupić podręcznik kliknij tutaj

Muzyczny plac zabaw

Muzyczny plac zabaw

Jest to zeszyt kreatywnych ćwiczeń, uzupełniający I cz. „Kolorowanek na fortepian” dla dzieci w wieku 4-5 lat. Zeszyt zawiera 80 różnorodnych zadań na logikę, spostrzegawczość, pamięć , wiele zadań, związanych z wiedzą o znakach muzycznych i czytaniem nut. W formie zabawy dziecko łatwo i z radością przyswoi niezbędny materiał muzyczny.

Żeby kupić podręcznik kliknij tutaj

Kolorowanki na fortepian cz. 2

Kolorowanki na fortepian cz. 2

Druga część "Kolorowanek na fortepian" jest kontynuacją podręcznika gry na fortepianie dla dzieci w wieku 4-5 lat.

W tej części umieszczonych jest 17 łatwych piosenek do grania i śpiewania. Każda piosenka zawiera ilustracje do kolorowania, co pomaga dziecku lepiej zrozumieć treść wykonywanego utworku i rozwija wyobraźnię emocjonalną.

Na przykładzie utworków, zawartych w tym zbiorze, dzieci z łatwością uczą się podstaw artykulacji muzycznej: legato, staccato, portato. Tekst i charakter piosenki, a także obrazek naprowadzają na sposób interpretacji muzycznej. Wprowadzenie zmian dynamicznych jest też bardziej wymagające. Oprócz dwóch zasadniczych kategorii dynamicznych - forte i piano - występują ich rozmaite odmiany: mezzo forte, mezzo piano, fortissimo, pianissimo, co wymaga bardziej precyzyjnego wykonania.

Równolegle dzieci kontynuują poznawanie nut w kluczu wiolinowym i utrwalają poznane wcześniej.

Wiedza o wartościach nut na tym etapie nauki nie jest wymagana. Rytm wykonywanych piosenek narzuca tekst.

Ważnym elementem tej ksiązki są załączniki do zabawy. "Domek nutek" trzeba wyciąć, wykolorować i skleić . Plansza z układanką służy do dopasowania karteczek z nutkami na pięciolinii do "buziek "z wierszykami. Zabawy te w znacznym stopniu ułatwiają przyswajanie wiedzy oraz skracają proces poznawania nut i orientacji w kluczu wiolinowym.

Żeby kupić podręcznik kliknij tutaj

Kolorowanki na fortepian cz. 3

Kolorowanki na fortepian cz. 3

Trzecia część "Kolorowanek na fortepian" jest to następny etap w nauce gry na fortepianie dzieci w wieku przedszkolnym.

Wprawki i utworki, zamieszczone w tej części są już dłuższe, trudniejsze, o większych wymaganiach wykonawczych. Stosowanie artykulacji, frazowania i dynamiki staje się bardziej świadome i naturalne. Wzrasta wiedza teoretyczna. Dzieci poznają wartości nut i pauz i ich organizację w taktach; poznają nuty w kluczu basowym. Technika gry też intensywnie się rozwija. Dzieci zaczynają grać dwudźwięki, trójdźwięki z przewrotami, gamę rozbieżną i równoległą w obrębie oktawy, gamę chromatyczną.

Odrębnym rozdziałem dla pracy samodzielnej są "Etiudki krasnoludki". To są krótkie melodie, zapisane w obu kluczach. Do każdej melodii jest zestaw twórczych zadań.

W załączniku są materiały, wspomagające proces nauczania.

Żeby kupić podręcznik kliknij tutaj